Kıyı Navigasyonu

Tek noktadan mevki hesaplama (Fix Running)

Bazı durumlarda birden fazla kerteriz alamayabiliriz kerteriz alacak tek bir noktanız olabilir. Bu durumda iki veya üç noktanın birleşmesi yerine aynı noktadan 2 kere fakat farklı zamanlarda kerteriz alarak yerimizi hesaplayabiliriz. Bu yöntemin ingilizcede karşılığı "fixed running" dir. Bunu doğru yapabilmek için hızımızın mümkün olduğu kadar sabit olması ve doğru hesaplanabilmesi gerekmektedir. 

 Adım adım nasıl yapıldığını şu şekilde özetleyebiliriz:

1- Rotanızı harita üzerinde istediğiniz gibi çizin (şimdilik rotayı bilmiyoruz, farazi olarak çiziceğiz)

2- Bir noktadan kerteriz alın ve kerteriz derecesini T'ye çevirerek haritaya çizin. A noktasında olduğumuzu varsayalım.

3- Örneğin 6 deniz mili hızla 10 dakika rotada ilerlediğimizi varsayalım. Bu 60 dakika yani 1 deniz mili yapar. Rota üzerinde 1 deniz mili ilerisine işaret koyalım (B) noktası. Ve burada daha önceki kerteriz noktasına paralel bir doğru çizelim.

4-  Yeniden aynı noktaya kerteriz alalım. Yeni aldığımız (4) numaralı kerteriz çizgisi ile (3) numaralı çizginin kesiştiği yer (C) noktası bizim bulunduğumuz noktadır.

 

Bu yöntemle ölçüm yaparken özellikle akıntı veya rüzgar fazlaysa sapma fazla olabilir, bu nedenle çok hassas değildir. Yine de bir kaptanın bilmesi ve hızlı bir şekilde uygulaması gereken en önemli kerteriz yöntemlerindendir.

 

 

 

2012-2013  © Copyright RotaDeniz. Her hakkı saklıdır.