Ana sayfa Makaleler Irgatsız kolay çapa çekme – çapa topu – (anchor ball)

Irgatsız kolay çapa çekme – çapa topu – (anchor ball)

82

Tekneniz küçük veya bir ırgat takmak çok masraflı olabilir. Bu durumda mecburen çapanızı el ile çekmek zorundasınız. Kuma saplandığında bazen bu çok daha fazla efor gerektir, bizzat tecbrübe ettiğimden zorluğunu iyi biliyorum özellikle 7-9 metre arası ırgat taksak mı takmasak mı boyutundaki teknelerde çapa da zincir de ciddi ağırlık olduğundan iyice yorucu olabilir. Peki ırgatsız kolay çapa çekme nasıl yapılır?

Anchor ball Anchor ball ring

Bu soruna çözüm olabilecek yöntem Anchor Ball. Özellikle küçük balıkçı tekneleri için ideal. Yapmanız gereken tek şey metal çemberin içinden çapa halatınızı veya zincirinizi geçirip bağlantı yerinden şamandıraya (topa) bağlamak. Bundan sonra topu suya atıp 30-40 derece açıyla yavaşça ilerlemek. Tekne ilerledikçe çapayı çekmeye başlıyorsunuz ama çapanın halatı çemberden geçtiğinden çapayı yukarı doğru kaldırmaya çalışıyor. Tüm kaloma uzunluğunda yol alırsanız çapa topun yanında suyun yüzeyine çıkmış oluyor.

ırgatsız çapa çekme

Kullanırken şu noktalara dikkat edin:

  1. Mutlaka yavaş yol yapın, çünkü çapa takılmışsa tekne ile çapa arasındaki zincir/halata çok yük biner ya bunu kopartır ya da tekneden bir parçayı.
  2. Belli bir açı yaparak ilerleyin mutlaka hatta dairesel bir hareket yapmak daha iyi olabilir. Çapanın deniz yüzeyinden kalktığına emin olduğunuzda düz yola devam ederek çapanın çıkmasını bekleyin.
  3. Bu mekanizma 40 feet ve altındaki tekneler için daha uygun, çünkü büyük teknelerin çapası da ağır zincirleri de kalın ve dolayısıyla ağır olur, kullanacağınız top onu kaldırmayabilir.
  4. Kendiniz böyle bir mekanizma yapacaksanız şamandıranın çapayı rahatça su üzerinde kaldıracağına emin olun.

Eğer bir ırgatınız varsa bile teknede yeriniz varsa bu tip bir mekanizmayı bulundurmanızda yarar olabilir. Öncelikle şamandırayı çok farklı amaçlarla kullanabilirsiniz. Örneğin çapa takılması (tripline) aldı yazıda bahsettiğim yöntem için bile olabilir. Metal çember zaten teknede yer tutmaz. Bu şekilde ırgatınız bozulduğunda çapayı çekmek için bir alternatifiniz olabilir, tekneniz büyük olsa bile. Hatta usturmaçaları kullanarak veya onları da destek olarak kullanarak bir çabuk çözüm oluşturmak mümkün. Bu yöntemi kıçtan da çapa attığınız durumlarda çapayı daha kolay çıkarmak için de kullanabilirsiniz. İşte ırgatsız kolay çapa çekme bu kadar basit olabilir.

error: Content is protected !!