Ana sayfa Makaleler Teknelerde CE belgesi ne anlama geliyor?

Teknelerde CE belgesi ne anlama geliyor?

377

CE belgesi, teknenin hangi şartlara dayanabileceği ve kaç kişi ile güvenli seyahat edilebileceğini belirten bir sertifikadır. Fransızca’dan gelir “Conformité Européenne”‘nin kısaltılmasıdır (İng. European Conformity). Türkçedeki anlamı “Avrupa Uyumluluğu” dur ve sadece teknelerde değil birçok ekipman için bu belge verilir.

Teknelerdeki esas amacı teknenin hangi tip sularda ve kaç kişi taşıyabileceğini belirler. Dört adet klasmanı vardır:

A – Okyanus geçişine uygun – (İng. Ocean)

B – Açık deniz geçişine uygun – (İng. Off shore)

C – İç deniz kullanımına uygun – (İng. In shore)

D – Korunaklı sularda – (İng. Sheltered Waters)

Bazı teknelerde kişi sayısında da limit getirebilinir. Örneğin eğer CE belgesi A6 ise, okyanus geçişine uygun ama en fazla 6 kişi ile A sınıfına uygun anlamındadır. Yedi kişi ile yolculuk ettiğinizde A sınıfı sertifikası geçerli olmaz.

Genellikle teknelerin boyu arttığında daha yüksek sertifikaya sahip olurlar, bunun en büyük nedenlerinden biri CE sertifikası denizdeki dalga boylarını da dikkate alır. Günümüzde 36 feet (yaklaşık 11 metre) üzeri tanınmış tekne markaları genellikle A sınıfı tekne olarak sertifika alırlar. Buna rağmen iki A sınıfı tekne arasında dağlar kadar kalite ve fiyat farkı olabilir. Bazı markalar A sınıfının yanına “Unlimited ocean voyages” gibi bir ibare koyarak okyanus seyirlerinde limitsiz bir klasmanda olduklarını belirtmek isterler. Bu tür teknelerden en bilinenleri Hallberg Rassy, Nauticat, Swan gibi teknelerdir.

Hallberg-Rassy 43 Mk II

CE sınıflandırması kabul görmüş bir gösterge olmasına rağmen, zor koşullarda çoğu A sınıfı teknede ciddi sıkıntılar yaşanabilir. Özellikle okyanus gibi uzun süreli geçişlere çıkmadan önce teknenizi okyanus seyrine hazırlamak için bazı kontroller ve eklemeler yapmanız gerekebilir.

Okyanusu hiç geçmeseniz bile eğer sert havalarda denize açılmaktan hoşlanıyor veya tedbirli olmak istiyorsanız, bu nedenler bile bir A sınıfı bir tekneyi tercih etmeniz için yeterlidir. 33 feetden (10 metre) daha küçük tekneler (istisnalar kaideyi bozmaz) genellikle B sınıfı, daha küçük kamarasız tekneler ise C sınıfı kategorisine girerler.

Özel yapım teknelerde, bu sertifikayı veren kuruluşlar üzerinden CE sertifikası alabilirler.

Teknede CE belgesi varsa mutlaka havuzlukta veya görünen bir yerde tekne yüzeyine perçinlenmiştir.