Ana sayfa Denizde Güvenlik Kişisel (PLB) EPIRB Nedir?

Kişisel (PLB) EPIRB Nedir?

2406

PLB – EPIRB (Personal Locator Beacon – Emergency Position Indicating Radio Beacon) – Kişisel Konumlandırıcı Sinyali – Acil Durum Konum Vericisi) nin kısaltmasıdır. EPIRB’in fonksiyonlarını bilmiyorsanız “EPIRB nedir?” adlı dokümanı okuyabilirsiniz.

PLB-EPRIB, EPIRB cihazının sahip olduğu tüm fonksiyonlara sahip bunun yanında kişilerin yanında taşıyabilecekleri kadar küçük bir cihazdır. Bu nedenle rahatlıkla can yeleklerine, montların ceplerine bağlanabilir. Bu sayede teknenin dışında, kişiler de yardıma ihtiyaç duyarsa devreye alınabilinir. Örneğin teknedeki bir kişi denize düşerse, konumu PLB tarafından kolayca tespit edilebilinir. Ayrıca bir tek kişide PLB cihazı varsa, tüm teknenin başına bir kaza veya olay geldiğinde yine aynı şekilde kullanılabilinir.

PLB’yi kişiler taşıyabildiğinden ister denizde olun ister dağda, yardıma ihtiyaç duyduğunuz her yerde arama-kurtarma ekiplerine yerinizi bildirebilirsiniz. Bir çok dağcı, soğuk hava da hava koşulları yüzünden yönünü bulamadığından maalesef yaşamını yitirmiştir. Bu nedenle bu tür spor veya aktivite ile uğraşanların PLB’yi mutlaka yanlarında bulundurmalarını tavsiye ediyorum.

PLB’nin klasik EPRIB’den önemli bir farkı sadece manüel çalıştırılmasıdır. Bataryası daha küçüktür fakat genellikle -20C veya +55 derecelerde bile 24 saat çalışabilir, hiç çalıştırılmamak kaydıyla (yanlış sinyal gönderilmemesi de gerekir) 4 ila 6 yıl arasında kullanılır, daha sonrasında pilin değişmesi gerekmektedir. Bu özellikler üreticiden üreticiye değişmektedir, alırken özellikle dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır:

  • Kaç saat boyunca sinyal gönderebiliyor?
  • GPS’i var mı ve varsa hassasiyeti nedir? (GPS yoksa kesinlikle almayın)
  • Kaç dakikada bir sinyal gönderiyor?
  • En düşük ve en yüksek çalışma derecesi nedir? (Örneğin -20C +55C arası, yapacağınız aktiviteye göre bu değerler önemli olacaktır, özellikle dağcılar için. Bir de İngilizcede “operating temprature range” yani çalışma derece aralığı sizin için daha önemli olmalıdır, bazen de “storage temparature range” yazarlar, bu cihazı çalıştırmadan ama cihazın da zarar görmeyeceği derece aralığını gösterir.
  • Satın aldığınız firmada mutlaka yedek bataryayı bulundurma ve değiştirebilme garantisini arayın hatta mümkünse yazılı alın ve bugünkü batarya ve değiştirme hizmetinin fiyatını sorun. Bu soruyu cevaplayamıyorlarsa ciddi satıcı değillerdir.

PLB’nin de klasik EPIRB gibi tescil edilmesi gerekir. Detaylar için lütfen “EBIRB nedir?” adlı yazıya bakın.

 

error: Content is protected !!