Ana sayfa Denizden Ya mazotum yetmezse?

Ya mazotum yetmezse?

1901

Bazı durumlarda deponuzdaki mazotun belirlediğiniz rota için yetip yetmeyeceğini düşünürüz. Denizciler genellikle temkinlidir ama yinede bazı durumlarda depo çok dolu olmayabilir. Kaba bir hesap yapmak ise çok işe yarar…

Çoğu zaman tam devir gitmeyiz, hatta bazı teknelerde tam devir gitmemesi için gaz belli bir devrin üzerinde kilitlenmiştir, özellikle kiralık teknelerde. Hangi devirde kullanıyorsanız veya en kötü şartlarda 3/4 devir kullanıyorsanız buna göre hesap yapmalısınız.

Bir mazotlu tekne tam devirde beygir başına 250 gram mazot harcar. (Gelişen teknolojiye göre değişebilir, ortalama bir değerdir). Buna göre şu formülü kullanabiliriz:

(Teknenin beygir gücü x motor devri ) x (0.250 x motor devri) = Litre cinsinden 1 saatte harcanan mazot

Örnek:

Teknenizin motoru 40 beygir gücünde dizel bir motor. Deponuzda da 80 lt mazot var (tabi göstergeniz doğruysa). Kaç mil gidebilirsiniz?

Formül şu şekilde kullanılır:

(40 x 0.75) x ( 0.250 x 0.75) = 5.625 lt mazot / saat

80/5.625 = 14.22 saat

Tabi ki, 14 saatlik bir yolunuz varsa bu bana yeter diyerek yola çıkacağınızı düşünmüyorum. Bu hesap kabaca harcayacağınız yaktı gösterir. Hesabı her zaman abartı yapın ve en azından 3-4 saatlik bir yakıtınız hep artsın.

Eğer akıntının fazla olduğu yere doğru gidiyorsanız saat hesaplamasını daha fazla tutmanız, bir başka değişle rota üzerinde daha yavaş gideceğinizi hesaplamanız gerekir.