Ana sayfa Denizden Teknedeki merdivenleri kullanmak

Teknedeki merdivenleri kullanmak

1446

Teknenin içinde kendinizi en çok sakatlayabileceğiniz yerlerin başında havuzluktan teknenin içine inilen merdiven gelir. Bazı büyük teknelerde bu merdiven geniş basamaklı rahat da olsa, aşağı inerken kayıp düşmek oldukça kolaydır, özellikle ıslak ve çıplak ayakla.

Tekne üreticileri kayganlığı engellemek için kaymayan şeritler koysalar da merdivenler ıslandığında, ağırlığınızla birlikte hiçbir engel dinlemezler. Çoğu zaman ayakkabılarla da durum değişmez. Bunun başlıca sebebi teknenin içine inerken normal bir merdiven iniyor gibi inmek istememizdir (yüzümüz öne bakarak). Bu şekilde inerken hem başımızı kontrol edemeyebiliriz hem de tutunma şansımız pek olmaz. Doğru iniş ters inmektir, bir başka değişle nasıl çıkıyorsan öyle ineceksin. Bu basit kuralı uygularsanız, hangi koşulda olursanız olun düşüp bir yerinizi incitme şansınız çok azalacaktır, özellikle tekne hareket halindeyken.

Maalesef, bu püf noktasını bilseniz bile tekne içinde koşuşturmada bazen es geçilebiliyor, bu nedenle alışkanlık haline getirmeye çalışın ve teknedeki misafirlerinize de mutlaka anlatın.