Ana sayfa Bağlama ve Demirleme Bosa kancası (anchor snubber) nedir? Nasıl kullanılır?

Bosa kancası (anchor snubber) nedir? Nasıl kullanılır?

119

Bosa kancası (ing. anchor snubber) demir attıktan sonra çapa zinciri ile ırgat dişli sistemi arasına yerleştirilen bir mekanizmadır. İki nedenden dolayı bu mekanizma kullanılır:

  1. Özellikle sert havalarda ırgat üzerine gelen aşırı yükü by-pass etmek
  2. Gece demirlemelerinde oluşabilecek zincir sesini kesmek

Bosa kancası

Irgatın görevi ne, yükü alsın ben neden uğraşayım diyebilirsiniz ama bu size daha çok ırgat sorunu olarak dönebilir özellikle dişli sistemi parçaları açısından. Sert havalarda özellikle sağnak geldiğinde ırgatın üzerine binen yükler aşırı derecede artabilir. Bu güç ırgatın dişlilerini kıracak şekilde zarar verebilir.

Eğer sert havalarda demir atmıyorsanız ve çok uzun demirde kalmıyorsanız bu sizin için çok şart olmayabilir fakat yine de gece yatarken gıcır gucur zincir sesi duymak rahatsız ediyorsa böyle bir mekanizma isteyeceksinizdir. Bosa kancasının çok farklı uygulamaları olabiliyor. Tek halatla yapılan uygulamalar daha popüler olsa da şekilde gördüğünüz gibi iki halatlı şekilde uygulanmasının bazı avantajları vardır:

  • Kurtağzına binen yükü azaltır
  • Çapanın yükünün tekne üzerinde eşit olarak bölünmesini sağlar, tekne rüzgarı tam pruvadan almış olur.
  • Kullanılan halatlardan birinin kopması durumunda (zincire göre daha dayanıksız olacaklardır) yedekleme sağlar
  • Halatlara binen yük dağıtdağılmış olur

Peki kancayı zincire bağlayan mekanizma nasıl bir şey derseniz aşağıdaki şekilden net olarak görebilirsiniz. Bu mekanizma sayesinde hem kolayca takman hem de çıkmarmak mümkün olacaktır.

bosa kancası

Seçilecek halatın naylon tarzda esneyebilen ama aynı zamanda yüke dayanıklı bir bağlama halatı olması tercih edilir. İki eşit uzunluktaki halatı izbarço bağı ile kanca uçlarına bağlayıp diğer uçlara da kurtağızlarından geçirerek koçboynuzuna bağlayabilirsiniz. Yükün eşit dağılması açısından koçboynuzuna sıkıca geçecek şekilde (çıkmaması açısından) birer izbarço yaparsanız bu izbarço yapılmış halatı koçboynuzuna geçirerek eşit miktarda ikiz bağlama yapmış olursunuz.

Sert havalarda daha dayanıklı olabilmesi için iki halatında uygun yerine halat esneticiler bağlayabilirsiniz. Birden fazla halat estetici tipi vardır, siz aynı zamanda gece uyurken mekanizmanın sessiz olmasını istiyorsanız yaylı değilde aşağıdaki şekildeki tarzda bir esnetici kullanabilirsiniz.

Bosa kancasına alternatif olarak zincir durdurucu mekanizmaları mevcuttur, bu konuda bilgi almak isterseniz “Zincir durdurucu nedir” adlı yazıyı okuyabilirsiniz.