Ana sayfa Bağlama ve Demirleme Zincir durdurucu (chain stopper) nedir?

Zincir durdurucu (chain stopper) nedir?

106

Zincir durdurucu, demirlediğinizde çapa ile ırgat mekanizması arasında yerleştirilen ve yükün ırgat mekanizması üzerine binmesini engelleyen bir mekanizmadır.

Şekilden de görüldüğü üzere zincir bu mekanizma içinden geçer ve basit bir şekilde zincirin akışını durdururuz. Mekanizma ırgat ile teknenin baş kısımı arasında uygun bir yere monte edilir. Çok daha basit ve ucuz mekanizmalar vardır.

Zincir durdurucu

Özellikle sert havalarda demirde dururken oluşan sağnaklarla birlikte ırgat üzerine binen yükler artabilir. Bu mekanizma bunu sağladığı gibi çapayı tam olarak çekip teknenin başına yerleştirdiğinizde de bu mekanizmayı kullanarak demirin istemsiz olarak boşalmasını engelleyebilirsiniz. Yine de bir çok denizci çapalarını ince bir halat yardımı ile teknenin başında uygun bir yere bağlamayı özellikle sert havalarda çapanın yerinden oynamasını ve ses yapmasını engellerler.

Zincir durdurucu yerine bosa kancasını tercih eden bir çok denizci vardır. Bosa kancası ile zincir durdurucuya arasındaki farklılıklar şu şekildedir:

  • Bosa kancası halat ile yapıldığından gece demirlemede zincir sesini kesmede etkilidir, zincir durdurucu ile bu sorunu çözmüş olmazsınız
  • Zincir durdurucunun teknede uygun bir yere montajı yapılmalıdır, özellikle tekneniz büyük değilse uygun yer bulamayabilirsiniz.
  • Zincir durdurucunun çok basit formları olmasına rağmen genellikle daha pahalı bir mekanizmadır.
  • Zincir durdurucu ırgat mekanizmasını korur ama bosa kancası halat siztemi ve halat esneticiler yerleştirildiği için sağnaklarda daha konforlu olur ve zincir durdurucu sitemin üzerine ek bir yük binmez. (çok sert havalarda koçboynuzunun bile koptuğuna şahit oldum, bir arkadaşımın başına gelmişti)

Bosa kancası hakkında bilgi almak isterseniz “bosa kancası nedir nasıl kullanılır” adlı yazıyı okuyabilirsiniz.