Ana sayfa Eğitim Sintine’de su görülmesi

Sintine’de su görülmesi

242

Sintine’de su görülmesi en çok önemsenecek sorunlardan birisidir. Sorunun dikkatli takip edilmemesi, teknenin batmasına kadar varabilecek ciddi kazalara neden olabilir. Bu nedenle her gün düzenli olarak (sabah, öğlen veya akşam) sintineyi kontrol etmekte çok büyük fayda vardır.

Sintine’de su görüldüğünde en önemli konu, suyun nereden geldiğini ve buna bağlı olarak sorunun ne kadar ciddi olduğuna karar vermektir. Bu nedenle suyu hemen tahliye etmek doğru değildir.

Sintine’de su görüldüğü taktirde aşağıdaki prosedürün uygulanmasında çok büyük fayda vardır:

  • Suya dokunun, eğer su sıcak ise, sorun çok önemli değildir, büyük bir olasılıkla motordan geliyordur ve motorun durdurulması gelen suyu da kesecektir.
  • Eğer su soğuk ise tadın, su tatlı ise sorun çok ciddi değildir, tatlı su tankı bittiğinde gelen su da kesilecektir.
  • Eğer su hem soğuk hem de tuzlu ise, sorunu çok ciddiye alın. Hemen salmanın bağlantılarını kontrol edin. Tüm vanaları kapatın ve tuvaletleri kontrol edin.

Yolculuk sırasında sintinede soğuk ve tuzlu su görürseniz, teknik destek alacağınız en yakın yere rotanızı değiştirin.Tekneniz kiralıksa acente’ye hemen haber verin veya kendi teknenizse sürekli çalıştığınız teknik ekipten yardım isteyin. Bu sırada sintinedeki suyun artış miktarını hesaplamaya çalışın ve sintine pompaları ile boşaltmaya çalışın.

Bu tür durumlarda kendinizi daha emniyette hissetmek için tekneye biner binmez sintineyi kontrol etmekte büyük fayda vardır. Bazı teknedelerdeki sintinelerde değişik sebeplerle su birikebilir, eğer tekne kiralayacaksanız mutlak suretle acenteyle birlikte check-in yaparken sintineyi kontrol edin ve teknede bu konu ile ilgili kronik bir sorun olup olmadığını sorun. Kendi teknenizde sorunun kaynağını mutlaka bulun. Bazı durumlarda salma bağlantılarından su sızabilmekte ve bu ileride salma ile ilgili büyük bir soruna neden olabilir.