Ana sayfa Eğitim Yelkenliler Rüzgardan Hızlı Nasıl Gidebilirler?

Yelkenliler Rüzgardan Hızlı Nasıl Gidebilirler?

200

Bunun basit cevabı ise şöyledir: Tekne hızlandıkça kendi rüzgarını yapar!

Bunun teknik cevabı bir çoğunuz şaşırtıcı olabilir, birazda fizik derslerine geri dönmeniz gerekecektir. Şimdi teknik olarak basitçe anlatmaya çalışayım.

Öncelikle rüzgardan daha hızlı gitmenin birinci koşulu rüzgar üzerine doğru gitmektir, yani pupa ve geniş apaz seyirlerinde rüzgardan daha hızlı gitme şansınız yoktur, ne kadar büyük balon yelken kullansanız da bunu fiziksel olarak başaramazsınız. Neden başaramayacağınızı kısaca özetleyeyim:

Pupa seyrinde ilerlediğinizi düşünelim. Pupa seyrinde 10mil hızla rüzgarın estiğini ve teknenin de 6mil hızla gittiğini varsayarsak, bizim hissettiğimiz zahiri rüzgar 4mildir. Yani biz rüzgarı 4mil esiyormuş gibi algılarız. Yan yana giden 2 otomobilden biri 100km/s diğeri 60km/s hızla gidiyorsa 60km/s hızla giden otomobildekiler diğer otomobilin 40km/s hızla geçtiğini hisseder. Bunu fiziksel formül olarak yazarsak.

V (Rüzgar) = V (Tekne) + V (Hissedilen Rüzgar)

Bu denkleme göre tekne hızının rüzgar hızından daha fazla olabilmesi için hissedilen rüzgarın negatif bir değer alması gerekir. Bu ise pupa seyrinde veya geniş apazda mümkün değildir.

Şimdi rüzgara doğru gittiğimizi düşünelim. Rüzgara doğru giderken teknenin nasıl hareket edebildiğini “Yelkenli Rüzgar Üzerine Doğru Nasıl İlerler” adlı makalede açıklamıştım. Rüzgar belli bir açıyla karşıdan gelir ve tekneyi hızlandırır. Tekne hızlanınca, teknenin hızı zahiri bir rüzgar oluşturur. Bu zahiri rüzgar da karşıdan geldiğinden gelen rüzgarla birlikte daha da büyük bir rüzgarı yelkenlere doğru gönderir. Bu şekilde rüzgarın gerçek hızından daha da hızlı bir rüzgar tarafından yelkenli ilerlemeye başlar. Bu hızda doğru yelken ayarları, doğru bir yelkenli ve çok temiz ve kaygan bir karina sayesinde gerçek rüzgarın üzerinde bir hıza çıkabilir.

Zahiri rüzgar kavramını açarak bir daha özetlemek gerekirse; hiç rüzgar olmadığını düşünün, koşmaya başladınız. Koşmaya başladığınızda hiç rüzgar yoksa bile siz kendi rüzgarınızı yaratırsınız, hatta uçurtma uçurmak için ilk başta koşulmasının nedeni budur, bir parça zahiri rüzgar yaratarak uçurtmayı yükseltmek daha sonra yükseklerdeki rüzgardan faydalanmak. Bir yelkenlinin de aldığı rüzgar ile rüzgar hızının altında gitmeye başladığını düşünün. Yelkenli ilerlerken aynı sizin koşmanız gibi bir etki ile ek zahiri rüzgar yaratacaktır, bu zahiri rüzgarlarda rüzgarla birleştiğinde daha büyük bir rüzgarla yelkenliyi götürmeye başlar.

Esasında, işin temelinde, yelkenler zahiri rüzgarın etkisiyle yol alırlar. Çünkü zahiri rüzgar, tekne üzerinde sizin hissettiğiniz rüzgardır ve zahiri rüzgar her zaman normal rüzgar ile teknenin yarattığı rüzgarın bileşkesidir.