Ana sayfa Eğitim Kaningam (Cunningham) düzeneğinin kullanılışı

Kaningam (Cunningham) düzeneğinin kullanılışı

560

Kaningam birçok yelkenlide bulunan bir düzenektir fakat ne olduğu ve nasıl kullanılacağı pek bilinmez. Öncelikle nerede olduğunu ve nasıl çalıştığına bakalım. Aşağıdaki şekilde kaningam düzeneğini görebilirsiniz, yelkenin orsa yakasına yakın, karula köşesinin (İng. tack) biraz üzerindedir. Mekanizmanın amacı mandarı çekerek kaningam matafyonunu ile birlikte yelkenin orsa yakasını germektir. Üzerinde fazla miktarda güç olacağı için özellikle büyük teknelerde bir palanga düzeneği ile birlikte kullanılır.

Kaningam mandarını çekerek yelkenin torunu öne doğru alırız (direğe doğru). Toru ileriye alarak yelkene gelen rüzgar açısını değiştirebiliriz. Detaylar için “Yelken trimi ve tor kavramı” adlı makaleye bakabilirsiniz.

Kaningam ismi, bu düzeneğin mucidi olan Brigss Cunningham’dan almıştır. Brigss Cunningham hem bir yelkenci hem de tekne tasarımcısıdır. Amerika Kupasında birçok başarıları olan bir yelkencidir. Cunningham, mucidin soyadı olduğu için, neden bu kadar zor bir terimi öğrenmeniz gerektiğini açıklıyor sanırım. Ayrıca bazı yelkenciler “cunning ham” olarak ayrı yazarlar, cunning İngilizcede kurnaz anlamına gelir ham da domuz veya domuz eti. Bu şekilde bu düzeneğe “kurnaz domuz” manasına gelen bir mana yüklerler, çok akıllıca bir yöntem olduğundan olsa gerek.