Ana sayfa Bağlama ve Demirleme Çapa tipleri ve karşılaştırılması

Çapa tipleri ve karşılaştırılması

777

Demirleme yaparken en çok dikkat edilecek noktaların başında deniz zemini ve kullandığımız çapa tipidir. Bir çok değişik çapa tipi vardır, bunların deniz zeminine ve teknenize göre en uygununu kullanmanız, demirleme performansı açısından oldukça önemlidir.

Aşağıda sıkça kullanılan çapaların açıklamalarını bulabilirsiniz. Teknenizde kullanacağınız çapayı seçerken genellikle ne tür zemine demirleme yapıyorsanız ona göre bir çapayı kullanmanız demirleme performansını arttıracaktır. Ayrıca yedek çapanızı farklı bir model almak da alternatifleri genişletmek adına iyi bir seçim olabilir.

Genel olarak çapa tipleri şunlardır, danforth, bruce, cqr-pulluk, balıkçı tipi, mantar. Aşağıdaki tabloda karşılaştırmalarını bulabilirsiniz.

Çapanın tipi dışında boyu ve ağırlığı da önemlidir. Teknenizin büyüklüğüne göre farklı ağırlıklarda çapa kullanmalısınız, ayrıca zincirin kalınlığı da çapayla orantılı olmalıdır. Aşağıdaki tabloda, kaba bir fikir vermek için yelkenli teknelerde kullanılabilecek çapa ağırlığı ve zincir kalınlığını göstermektedir. En iyi bilgiyi çapayı üreten firmadan alabilirsiniz, teknenizin tipi, boyu ve ağırlığına göre ideal büyüklükteki çapayı size önerebilirler.

Çapa alırken veya çapanızı değiştirirken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de elektrikli ırgatınızın gücü. Çapanın ağırlığı, zincirin kalınlığı ve uzunluğu ırgatınızın kapasitesi ile doğru orantılı olmalıdır.