Ana sayfa Denizde Güvenlik SART Nedir?

SART Nedir?

326

SART (Search And Rescue Transponder – Arama ve Kurtarma Verici Yansıtıcısı)nin kısaltmasıdır. SART bir nevi radar yansıtıcısıdır fakat diğer metal radar yansıtıcılarının dışında kendisi de radarların anlayabileceği frekansta (9 GHz)bir sinyal yayarlar.

SART sayesinde, EPIRP’den farklı olarak civar bölgelerde yardım verebilecek tüm gemiler tarafından destek almak mümkündür.

SART cihazını gemide veya teknede kolay ulaşabilecek yere monte etmek gereklidir. Genellikle gemiyi/tekneyi terk ederken can salının yanına almakta yarar vardır. Can salı, radar reflektörü dahi olsa radarlar tarafından kolay fark edilmez. SART cihazı yayın yapabilme özelliği olsa da mümkün olduğu kadar deniz yüzeyinden yüksek bir yere yerleştirilmesi gereklidir. Özellikle dalgalar yüksekse, SART cihazının yayınının gitmesini engelleyebilirler.

Birçok üretici, cihazı deniz seviyesinden en az 1m yukarıda tutulmasını tavsiye ederler. Bazı üreticiler, SART cihazları ile entegre, cihazı yüksekte tutmaya yarayan açılır kapanır bir boru sistemi ile birilikte satarlar, bu şekilde can sallarında sinyalin daha uzak mesafelere ulaşması mümkün olabilmektedir.

SART cihazları yaklaşık 100 saatlik bir batarya ömrüne sahiptir, çalışma prensibi olarak, çevreden radar sinyali almadan kendileri yayın yapmazlar (yakınlarda ulaşan bir radar sinyali yoksa benim de boşuna göndermeme gerek yok mantığı ile çalışırlar) bu sayede 100 saatlik bir stand-by süresine sahiptirler. Cihazların yaklaşık yayın yapma süresi ise 10 saattir.

SART ile ilgili üreticinin kullanım kılavuzunu mutlaka okuyun ve bataryanın durumu ve çalışabilirliliğini test etmek için periyodik bakımlarını yaptırın. SART cihazları üzerinde test yapmaya yarayan bir düğme de bulunur, bu düğme ile kısa süreli yayın yapıp radar’da çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz, fakat çevre gemilere yanlış sinyal gitmemesi için çok kısa süreli ve açık bir denizde test etmenizde yarar var.

SART cihazı çalıştığı zaman, radar ekranında aşağıdaki gibi bir noktalı şekil çıkar. Aşağıdaki şekilde de görüldüğü gibi, 12 nokta üst üste şekilde ekranda belirir ve her noktanın arası yarım deniz milidir. Cihaz bu şekilde radar operatörünü uyarır. Bir radar ekranında görüldüğünde aynı zamanda kullanıcıyı sesli ve ışıklı olarak yayın yaptığına dair uyarır. Bu bir radar ekranında görüldü uyarısı anlamına da gelir.