Ana sayfa Eğitim Motor çalışmazsa

Motor çalışmazsa

82

Eğer teknenizde motor yoksa bu konuda endişelenmenize hiç gerek yok. Fakat eğer bir motorunuz varsa onun siz istediğiniz zaman çalışmasını beklersiniz.

Motor aksamları genellikle karışık görünürler. Öte yandan tüm motorların çalışması için bazı ortak noktalar vardır, şimdi kısaca bunları anlamaya çalışalım.

Dizel motorlar:

Dizel motorların çalışması için 3 şeye ihtiyacınız vardır: Mazot, hava ve mazotun silindirin içinde yanmasını sağlayan yanma sistemi. Dizel motorlarda benzinli motorlardaki gibi ateşleme sistemi olmadığından daha basit bir yapıya sahiptirler. Şimdi başımıza gelebilecek sorunları madde madde incelemeye çalışalım:

  • Mazotunuz var mı? Yoksa mazot doldurun. Çok temel bir madde olmasına rağmen bir motorum çalışması için üç temel ihtiyaçtan biridir.
  • Hava fitresi temiz mi? Kontrol edin eğer temiz değilse değiştirin. Yeterli hava gelmeden motor çalışmaz.Yedek filtre bulundurun.
  • Bir çok dizel motorun en büyük sorunu ise mazotun temiz olmamasıdır. Yakıt filtreleri pis mazotu filtrelemeye çalışarak motora temiz mazot gitmesini sağlarlar. Genellikle iki yakıt filtresi kullanılır, yakıt tankından gelen ilk filtre genellikle şeffaf ve kolay temizlenebilen filtredir.Yakıt filtresi yedeği bulundurabilirsiniz.
  • Filtreleri temizlerken yakıt borusuna hava kaçmaması konusunda dikkatli olmanız lazım. Eğer motora hava kaçarsa, motorun kitapçığına başvurarak nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine bakmanız gerekir. Bu iş tahmin ettiğinizden daha karmaşık bir hal alabilir, havanın çıkması için bazı vidaları gevşetip yakıt pompasının çalıştırılması gerekebilir.
  • Özellikle eski model dizel motorları soğuk havalarda çalıştırmak çok daha zordur çünkü mazot soğuk olduğundan ateşleme yapılamayabilinir. Bundan dolayı birçok motorda elektrikli ısıtma sistemi bulunur, önce bunu aktive ederek motoru çalıştırmak gerekir. Motorun anahtarını ters yöne çevirip 5-10 saniye beklerseniz (“glow” yönü) ısıtma sistemi devreye girer ve ardından diğer tarafa (“start” yönü) ne doğru anahtarı çevirirseniz motor çalışacaktır.

Bakımları yapılmış bir motorda, kirli mazot, mazot filitresinin tıkanması ve yakıt ısıtıcı sisteminin kullanılmaması dışında büyük bir sorun yaşamanız az bir olasılıktır.