Ana sayfa Gündem Sanırım size ait!

Sanırım size ait!

1300

“Daha temiz ve daha sağlıklı bir İstanbul için çalışıyoruz” sloganıyla kurulan,İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir şirketi olan İSTAÇ, farkındalığı arttırmak adına İstanbul’da deniz seferi yapan iskelelerde broşürler dağıtmaya başlamış. Denizden çıkanlar gerçekten çok ürkütücü boyutt.

Özellikle yazın adalara sefer yapan vapurlardan tüm uyarılara rağmen sıklıkla sıgara izmariti (sıgara içmek yasak, uyarılar kendi bölgenizde etkili oluyor başka kısımlara doğru ilerleyip orada sigara içmeye devam ediyorlar) pet şişe, teneke kutular denize fırlatılıyor. Bu çabalar farkındalığı artırırmı bilemiyorum ama faydalı olduğu kesin.

Sıgara konusunda görevlilere neden müdahale edilmediğini sorduğumuzda, bizim de hakkımızda inceleme başlatıyorlar, ya atılıyoruz ya da görev yerimiz değiştiriliyor gibi akıl almaz bir bahane ile sıgara içenlere göz yumulduğuna da şahit olduk maalesef. Ne kadar önlem alınsa da özel gezi teknelerinden de gemilerden de ciddi oranda atık atılıyor. Herşeye rağmen kontrollerin yapılması ve caydırıcı cezaların kesilmesi lazım. Bir günde farkındalığımız ve bilnincimiz artmayacağına göre başka çare de göremiyorum.

Bir de tatil bölgelerinde “organik karpuzcu”lar var. Küçücük koyda demir atmışlar utanmadan karpuzun kapuğunu denize fırlatıyor, nasılsa organik değil mi? Ama 1 saat sonra oraya daldığında bir karpuz çöplüğü görmek istemeyenlerin de olacağını kimse düşünmüyor. Cam şişeler de yine aynı mantıkla atılıyorlar, cam doğaldır sloganıyla. Sonuçta koylara insanların yüzdüğü ve daldığı yerlere atılan şişeler, hem tehlikeli hem de çok çirkin bir görüntü yaratıyor. Bazıları deniz böceklerine ev olur dese de, onların evlerini çıkarmasak da biz de şişeleri atmasak daha iyi olmaz mı? Bir cam şişenin 500yıl da yok olduğunu çoğumuz bilmiyor maalesef…

Broşürde en çok denizen çıkarılanların geri dönüşüm oranlarını göstermişler, tabiki anlayana…

 

denizde geri dönüşüm

denizden çıkanlar

denizden çıkanlar

denizden çıkanlar

denizden çıkanlar

İSTAÇ web sayfası : https://www.istac.istanbul/