Ana sayfa Denizden Aküyü seri mi paralel mi bağlamalıyım?

Aküyü seri mi paralel mi bağlamalıyım?

33708

Bir çok kişinin karıştırdığı bir konudur, özellikle elektrik konularına çok yakın değilseniz.

Cevap ise oldukça basittir, eğer akünün voltajını değil ama kapasitesini (amper saat) arttırmak istiyorsanız paralel, eğer akünün voltajını arttırmak istiyorsanız seri bağlamanız gerekir.

Aküleri paralel bağlarken eksi ucu diğer akünün eksisine, artı ucu ise diğer akünün artısına bağlarsınız. Aküleri seri bağlarken bir akünün eksi ucunu diğer akünün artı ucuna bağlamalısınız diğer kalan artı ve eksi uçlar sizin akü çıkış uçlarınız olur.

Şimdi birkaç örnekle açıklamaya çalışayım.

Paralel kullanıma örnek:

60Ah 12 volt bir akünüz var, teknede kullandığınız ekipmanların çektiği akım 6 amper. Yani başka bir deyişle 60/6 = 10 saatlik bir akü ömrünüz var. Pratikte ise en fazla 1/3 oranına kadar hatta 1/2 oranına kadar deşarj yapmanız gerekir, akünün ömrünü çabuk bitirmemek için. Bu da kabaca 5 saatlik bir kullanım sunabilir size, yani bir geceyi geçirecek kadar akünün kapasitesi yok. Bu durumda ikinci 60ah 12volt aküyü alıp paralel bağlarsanız 120Ah 12Volt akünüz olmuş olur, bu da akü kapasitesini 10 saat gibi bir kullanıma getirir, en azından rahatlıkla geceleri aküyü şarj etmeye gerek kalmadan kullanabilirsiniz.

Seri kullanıma örnek:

60Ah’lik (amper saat) 12 Voltluk bir akü düzeneği günlük ihtiyacınızı karşılamaya yetiyor fakat 6 voltluk 60Ah’lik 2 adet akü bulabildiniz. Bu 2 aküyü seri bağlarsanız yine 60Ah güç elde edersiniz fakat voltajınız 24 volt olur.