Ana sayfa Denizden Irgatın enerji bağlantısı

Irgatın enerji bağlantısı

109

Irgatlar hayatımızı çok kolaylaştıran ekipmanlardır. Bizim yapmamız gereken tüm hamaliyeyi yapıp çapayı atıp almamıza yardımcı olurlar.

Doğal bu işi yaparken de çok büyük enerji çekerler. Düzgün atılamayan bir çapa defalarca ırgatı çalıştırmanıza yol açar ve bu işin enerji olarak maliyeti çok fazladır ve teknenin motoru siz ırgatı kullanırken çalışmıyorsa ciddi bir akım çekildiğinden akünüzü bitirme noktasına gelebilir. Biten akü motor yardımıyla şarj olabilse de yarım saatten fazla beklemeniz gerekebilir. Güzel bir koya akşamüstü yanaştığınızda kimsenin motor gürültüsü çekmek isteyeceğini sanmıyorum öte taraftan sabaha kadar ihtiyaç olacak enerjinin de sağlanması gerekecektir.

Bu tür durumlara düşmemek için çapayı atıp tüm bağlama işlemlerini yapmadan motoru kapatmamanız en doğru yaklaşım olacaktır. Sadece ırgatın aküyü bitirmemesi amacıyla da değil üstelik; tam bağlandığınızdan emin olmadan motoru kapattığınızda acil bir durumda tekrar çalıştırmanız size vakit kaybettireceğinden bunu prensip haline getirmeniz çok önemli, varsın biraz boşta motor çalışsın, zaten aküleri şarj için her gün bir miktar çalıştırmanız gerekiyor, onu da bağlama öncesi ve sonrası yapmış olun…

Bu sebeble, bazı tekne kiralama firmaları, ırgatları tamamen akülerden ayırmışlardır. Bunun nedeni yukarıda anlattığım gibi bir akü boşalması sıkıntısı yaşamamanız içindir, ırgatı sadece motor çalışırken kullanabilirsiniz bu durumda.