Ana sayfa Eğitim Yelken ayarları için ana terimlerinin özeti

Yelken ayarları için ana terimlerinin özeti

508

Flok ıskotası (jib sheet): Flok yelkeni sancak veya iskeleye doğru yönlendirmeye yarayan halat.

Flok arabası (jib traveler): Flok yelkeni ve yakalarının gerginliğini ayarlamaya yarayan düzenek.

Kılavuz tüyler (tell tales): Yelkenlerin veya çarmıh telleri üzerinde bulunan, yelken trimlerinin doğruluğunu kontrol etmeye yarayan düzenek. Yelkenlerin üzerinde olan kılavuz tüyler, rüzgar üstüne doğru giderken kullanılır.

Yelkenin toru (sail draft): Yelkenin en fazla çukurlaşan yerine yelkenin toru denir. Yelkenin torunun orsa yakasına göre önde, ortada veya arkada olması yelken performansını ve kullanımı etkileyen önemli bir faktördür.

Bükülme (twsit): Twist, yelkenin güngörmez yakasının üst kısmının dönmesine verilen isimdir. Yelkenlere özellikle twist verilir ve değişik hava koşullarında verilen twsitler yelken performansını önemli şekilde etkiler.

Atak açısı (angle of attack): Yelkencilikte önemli kavramlardan birisidir ve rüzgarın yelkene değme açısına denir. Atak açısını değiştiren birçok faktör vardır (örneğin yelkenin toru, twsit) bu anlamda atak açısının yelkenin emme kuvvetine yaptığı etkiyi anlamak önemlidir.

Ana yelken iskotası (mainsail sheet): Ana yelkenin açısını ve gerginliğini ayarlamak için kullanılan temel yönlendirici iskota.

Ana yelken arabası (mainsail traveler): Ana yelkenin veya bumbanın açısını ayarlamak için kullanılan hareketli düzenek.

Pupa palangası (boomvang veya boomjack): Bumbanın dikey açısını ayarlayan düzenek. İngilizce’de boomvang aynı zamanda bumbanın düşmesini sağlayan mekanik bir düzenektir boomjack kullanıldığında bu düzenek basit bir makaralı palanga sistemidir ama bumbayı tutmak için balançina halatı kullanılır.

Alt yaka iskotası (outhaul): Ana yelkenin alt yakasının gerginliğini ayarlayan iskota.

Ana yelken mandarı (mainsail halyard): Ana yelkeni basmaya veya kapatmaya yarayan halat.

Kaningam (Cunningham): Ana yelkenin orsa yakasını yelkenin alt yakasından geremeye yarayan düzenek.

Balançina (topping lift): Bumbanın düşmesini engelleyen, bumbanın en direğe uzak noktasından direğin tepesine kadar uzanan halat. Eğer pupa palangası boomvang gibi düzenekse, balançina olmaz, bu görevi boomvang düzeneği üstlenir. (Bakınız pupa palangası).

Kıç ıstıralya (backstay): Direğin en üstünden teknenin kıçına doğru çekilen çelik halat. Hem direğe destek vermek hem de direğin yatıklığını ayarlama amacı vardır.