Ana sayfa Denizde Güvenlik VHF Telsiz Kanal Numaraları

VHF Telsiz Kanal Numaraları

760

VHF telsiz kullanımında frekans numaraları yerine daha kolay akılda kalacak şekilde kanal numaraları kullanılmaktadır. Her kanalın ayrı bir kullanım amacı vardır özellikle aşağıdaki kanalları ezbere bilmek çok önemlidir:

Kanal 16: Tehlike ve emniyet durumlarında haberleşme için ayrılmıştır. Yasal zorunluluk olarak denize açılmış olan her tekne Kanal 16’yı dinlemek zorundadır.

Kanal 67: Meteoroloji kanalıdır ve sahil istasyonları hava ve deniz durumu ile ilgili bilgileri bu kanaldan yayımlar. Türkiye saatinde Kıyı Emniyeti aşağıdaki saatlerde önce Türkçe sonra İngilizce olarak yayın yapar.

07:00, 07:30, 09:00, 09:30, 11:30, 13:00, 15:30, 17:30, 19:00, 19:30

Kanal 72-73: Yat kanalıdır, yatlar kendi aralarında bu kanaldan haberleşirler. Genlilikle marinaların kanal numaraları da 72 veya 73 dür. Marina ile görüşmek istediğinizde, girişte veya çıkışta bu kanallardan birini kullanırsınız. Her marinanın girişinde büyükçe bir yazı ile VHF kanal numarası yazılır.

Kanal 08: Sahil güvenlik kanalıdır, kanal 16’dan cevap alınamadığında yardım çağrısı Kanal 08’den de verilebilinir.

Kanal 06: Arama ve kurtarma çalışmalarında kullanılan kanaldır.

Telsiz kanallarının iki türü vardır, simpleks ve dubleks.

Simpleks kanal, tek bir frekans kullandığından aynı anda ya konuşabilir ya da dinleyebilirsiniz. Bu klasik telsiz konuşması gibidir.

Dubleks kanal, ise çift frekans kullanır ve normal telefon konuşması gibi yapılır.

Yukarıda bahsedilen önemli kanalların hepsi simpleks kanaldır, bu ilkönce tezat gibi gelse de özellikle Kanal 16 gibi acil durum kanallarında bir tekne konuşurken diğerlerinin engellememesi gereklidir, bu nedenle dubleks kanallar daha çok ana yardım ve çağrı kanallarının dışındaki kanallardır. Aşağıdaki tabloda tüm kanalların açıklamalarını ve dubleks veya simpleks olup olmadığını görebilirsiniz.

Çift Dinleme (D/W Dual Watch):

Bu özellik VHF telsizlerinde başka bir kanal dinlenirken aynı anda Kanal 16’nın dinlenmesine imkan veren bir özelliktir. Özellikle başka bir kanalla birlikte acil durumları da takip etmek istediğinizde bu özellik çok işe yarar.