Ana sayfa Eğitim Sıcaklık, basınç, rüzgar ve bulutları kullanarak pratik hava tahmini yapmak

Sıcaklık, basınç, rüzgar ve bulutları kullanarak pratik hava tahmini yapmak

283

Meteoroloji bölümünde hava ve hava hareketleriyle ilgili birçok bilgi paylaştık. Şimdi bu bilgileri kullanarak nasıl kendi hava tahmininizi yapabilirsiniz ona bakalım.

Temel meteorolojik bilgilerle (sıcaklık, basınç, rüzgar, bulutlar vb) hava tahmini yapmak ve doğru tahminlerde bulunmak kolay bir iş değildir. Bu tahminler doğrultusunda denize çıkma, denizdeki yönünüzü belirleme gibi kritik kararları almak riskli olabilir. Her zaman mutlaka hava tahminlerine bakmanızı öneririm. Öte yandan bazı durumlarda hava tahminlerine ulaşamayabilirsiniz. Bu nedenle kendi tahmininizi yapmaktan başka çareniz olmayabilir. Bundan dolayı benim sizlere önerim, hava tahminlerine bakmadan önce siz kendi tahmininizi yapmaya çalışın böylece tahmin yapma konusunda tecrübe edinmiş olursunuz.

Öncelikle “Fırtınalar Kanunu“nu iyi anlamak ve uygulamak gereklidir.

Bulutların yapısını ve hangi bulutun ne anlama geldiğini bilmek gerekir. Tereddüt ettiğinizde “Gökyüzü ve bulutların okunması” adlı makaleye bakın.

Aşağıda pratik hava tahmini tablosunu bulabilirsiniz:

Hava tahminlerinde yardımcı olabilecek bazı bilgiler:

  • Barometrenin hızlı düşüp tekrar hızla yükselmesi fırtınanın göstergesidir.
  • Sırtınızı gerçek rüzgar yönüne döndüğünüzde, bulutlar soldan geliyorsa hava bozacak, sağdan geliyorsa hava düzelecek demektir.
  • Güneş kızıl renkte batıyorsa, ertesi gün hava iyi olacaktır.
  •  Sabah güneş kızıl renkte doğarsa, o gün hava kötü olacaktır.