Makaleler

Yelkenli teknelerde salma tiplerinin karşılaştırılması

 

Salma, yelkenli teknenin en önemli parçalarından birisidir. Salmanın yapısı tekne üzerinde değişik etkilere sahiptir. Birden çeşit salma tipi vardır ve aralarında da değişik versiyonları bulunabilinir. Değişik salma tiplerini " Yelkenli teknelerde salma ve konfigürasyonları" adlı makalede okuyabilirsiniz. Bu yazıda gövde salma ile yüzgeç salma arasındaki farkları ve birbirleri üzerindeki üstünlükleri anlatmaya çalışacağım.

Aşağıdaki tabloda salma tiplerinin karşılaştırmasını bulabilirsiniz.

Her iki salmanın da birbirlerine göre üstünlükleri olsa bile, yüzgeç tipi salmalar bugün tartışmasız en çok tercih edilen salmalardır. Gövde tipi salmaların tüm avantajları neredeyse günümüz koşullarında çok geçerli değildir. Yüzgeç tipi salmaların en önemli dört avantajını da şu şekilde özetleyebilirim:

- Hız (yelken yarışları için olmazsa olmaz)

- Rüzgara daha dar açıyla gidebilme

- Manevra kabiliyeti (özellikle marina ve iskele yanaşmalarında)

- Maliyet (hem üretim hem de boya vb. gibi bakım maliyetleri)

 

En büyük dezavantajı ise salmanın bağlantı yerlerinden su alması veya salmanın kopmasıdır. Salmanın kopması demek dengesinin tamamen yitirilmesi demektir, teknenin su almasını engelleseniz bile yelken açarak ilerlemesi mümkün değildir, özellikle açık denizde ciddi bir sorundur. Bu nedenle sert koşullarda yelken yapanların teknelerinin bakımlarını çok iyi yaptırması ve salma/direk gibi önemli kısımların sağlamlığından emin olmaları şarttır.

{SCOpenGraph description=Salma, yelkenli teknenin en önemli parçalarından birisidir. }

 

2012-2013  © Copyright RotaDeniz. Her hakkı saklıdır.