Tehlike Çağrısının Aktarılması - MAYDAY RELAY

Relay kelimesi aktarmak, nakletmek anlamını taşır.

Tehlike mesajının aktarılması, tehlikede olan bir teknenin VHF kapsama alanı dışında olduğundan dolayı ulaşılamayan teknelere veya gemilere ulaşabilmek amacıyla yayınlanır.

"VHF Telsiz Haberleşmesine Giriş" adlı makalede de anlatıldığı gibi iki teknenin VHF üzerinden iletişim kurabilmeleri için anten yüksekliklerinin yeterli çıkış güçlerinin yeterli olmaları gerekir. Bu anlamda özellikle sahil istasyonlarının çıkış güçleri ve anten boyları yüksek olduğu için aynı bölgede olan fakat birbirleri ile VHF olarak haberleşemeyen iki tekneye de erişebilirler.

Radikal bir örnek olarak, kaza geçiren teknenin yakınında bulunan bir fiber motorlu teknede el tipi VHF telsizi olduğu için (düşük güçlü) kaza geçiren tekneden gelen MAYDAY mesajını alamayabilir. Sahil istasyonu yüksek güçte ve yüksek anten boyundadaki vericisi saysesinde, fiber motorlu tekneye MAYDAY çağrısını duyurabilir ve bu fiber motorlu tekne çok hızlı bir şekilde kaza yerine ulaşabilir.

- Yardım isteyen teknenin adı ALBATROS-

MAYDAY RELAY, MAYDAY RELAY, MAYDAY RELAY

BURASI {KIYI İSTASYONU}, {KIYI İSTASYONU}, { KIYI İSTASYONU}

{ALBATROS} TEKNESİNDEN MAYDAY MESAJI ALINMIŞTIR.

POZİSYONU 36 DERECE 50 DAKİKA KUZEY, 27 DERECE 31 DAKİKA DOĞU

SIĞLIĞA ÇARPTIĞINDAN SU ALMAKTA

ACİL YARDIM İSTEMEKTEDİR

TEKNEDE 5 KİŞİ VAR, CAN YELEKLERİ GİYİLMİŞ.

GÖKOVA KÖRFEZİNDE 7 ADALAR MEVKİNDELER.

TAMAM.

 

Çağrıyı alan istasyon cevap verirken

MAYDAY RELAY RECEIVED

şeklinde doğrulama yapmalıdırlar, böylece RELAY mesajı gönderen istasyon gönderdikleri mesajın alındığını anlayabilirler.

 

Tehlikede olan bir teknenin, tehlike mesajı yayınlayamaması durumunda (örneğin kaza sonucu oluşan elektrik arızasından dolayı telsizinin çalışmaması) ve yardıma ihtiyacı olduğunu işaret fişekleri veya bayraklar aracılığı ile bildiriyorsa, bunu gören bir tekne, tehlike mesajını MAYDAY RELAY şeklinde kendisi başlatabilir. Aynı şekilde kıyı istasyonları da bu mesajı aynı şekilde aktarabilirler.

 

 

 

2012-2013  © Copyright RotaDeniz. Her hakkı saklıdır.