Makaleler

Olympos Regatta 2013

 

İstanbul yelkencileri ile Bursa yelkencilerini buluşturmak, Bursa’da yelkenciliği tanıtmak ve geliştirmek için hayata geçirilen projelerden biri olan Olympos Regatta, 29 Ağustos’ta start aldı. 4 gün süren yelken yarışları renkli görüntülere sahne oldu…


 

Bu sene ilk defa düzenlenen Olympos Regatta, Marmara Denizi'nde İstanbul-Moda ve Bursa-Trilye'yi birbirine bağladı.  Olympos Regatta, İstanbul ve Bursa yelkencilerini bir arada getirerek bu anlamda da bir ilkin yaşanmasına vesile oldu.    

Startı 29 Ağustos günü saat 19:00’da Moda’dan verilen Olympos Regatta mücadelesinde teknelerin ilk hedefi Bursa’nın Tirilye beldesi oldu. Bu mesafeyi 5:24:17'de alan Ahmet Eker'in IRC2 sınıfı Sloop tipi teknesi “Eker Yayık Ayran” ilk etabı lider tamamlarken; Cevat Satır'ın IRC3 sınıfı Prototype tipi teknesi “Alfasail Petek” ikinci, Levent Peynirci'nin Sloop tipi ENKA-Cheese teknesi ise üçüncü olarak tamamladı.

30 Ağustos Cumartesi günü, teknelerin Tirilye ile Arnavutköy arasındaki şamandıra yarışıyla kozlarını paylaşması beklenen “Bursa Yelken Kulübü Özel Yarışı” ise kötü hava şartları nedeniyle yapılamadı.  Yarış öncesi EKER’in desteğiyle düzenlenen mangal partisi yarışların iptal edilmesi ile gün boyu sürdü.

Olympos Regatta’nın üçüncü gününde ise koy içi yarışları yapıldı. Startı 12.10'da verilen günün ilk yarışı Tirilye-Arnavutköy etabında, Marmara Denizi'ni en hızlı gecen Borusan Racing-Cilgin Sigma 13.25.35'te finiş çizgisini geçerek etabı ilk tamamlayan tekne oldu. Cheese 13.39.07'de finiş görerek IRC2 sınıfında ilk sırayı alırken, üçüncü yarışta IRC3 sınıfının en hızlısı ise 13.45.20'de finiş gören EKER oldu.

Bu yarışın hemen ardından saat 14.05'te günün ikinci, Olympos Regatta'nın üçüncü yarışının startı verildi. Günün ikinci ve son yarışında da finiş çizgisini en hızlı geçen tekne Borusan Racing-Çılgın Sigma oldu. 1 saat beş dakikada finişe gelen Borusan Racing-Çılgın Sigma ekibi, böylelikle Olympos Regatta'da şu ana kadarki üç yarışta da en hızlı çizgiyi ilk sırada geçti. Borusan Racing-Çılgın Sigma'dan 1 dakika 15 saniye sonra finiş gören Garanti Sailing-Fenerbahçe 1 ise düzeltilmiş zaman sıralamasında zirvede yer aldı.

Gün sonunda düzenlenen ödül töreninde kazanan takımlara ödülleri verildi. Moda Tirilye etabında IRC2 sınıfının kazananı Eker Yelken Takımı Kaptanı Ahmet Eker, ekibi adına ödülü alan isim oldu. Ödül türeni boyunca gerçekleşen kokteylde de yiyecek-içecekler EKER’in desteğiyle masalarda oldu. Sporcular Eker ayran ve tatlıları ile yorgunluk attı.

TAYK ve Bursa Yelken Kulübü ortaklığında ile GORBON Sports Management organizasyonu ve Eker desteğinde gerçekleşen Olympos Regatta, 1 Eylül günü gerçekleşen Tirilye-Ataköy etabıyla sona erdi.

 

OLYMPOS REGATTA 2013 GÜNCEL YARIŞ PROGRAMI:

 

YARIŞ 1:İstanbul (Moda) – Bursa (Tirilye) – 29 Ağustos 2013 Perşembe

 Tüm Sınıflar için:

 Start – Sivriada iskelede kalacak şekilde geçilecek – Finiş.

BURSA YELKEN KULÜBÜ ÖZEL YARIŞI:Bursa (Tirilye) – 30 Ağustos 2013 Cuma

 (Kötü hava şartları nedeni ile iptal edildi.)

 

 YARIŞ 2, YARIŞ 3: Bursa (Tirilye – Arnavutköy) – 31 Ağustos 2013 Cumartesi

 IRC Sınıfları için:

 Start – 1 – 2 – 1 – 2 – 1 – Finiş (Dönüş şamandıraları iskelede bırakılacak).

 

 Destek Sınıfı için:

 Start – 1 – 2 – 1 – Finiş (Dönüş şamandıraları iskelede bırakılacak).

 

 YARIŞ 4: Bursa (Tirilye) – İstanbul (Ataköy) – 01 Eylül 2013 Pazar

 Tüm Sınıflar için:

 Start – Finiş.

 

 

 


{SCOpenGraph description= İstanbul yelkencileri ile Bursa yelkencilerini buluşturmak, Bursa’da yelkenciliği tanıtmak ve geliştirmek için hayata geçirilen}

 

2012-2013  © Copyright RotaDeniz. Her hakkı saklıdır.