Makaleler

Tolga Pamir Kaza Geçirdi

 

Tolga Pamir’i Fransız Deniz Kuvvetleri Kurtardı.

MiniTransat 2013’e katılmak üzere yarışlarına devam eden tek Türk yelkenciFransız Deniz Kuvvetleri tarafından kurtarıldı.

 

2011 yılında ilk defa bir Türk yelkencisi olarak solo atlantik aşırı MiniTransat’ı gerçekleştiren Tolga Pamir, KAYA Ropes ana sponsorluğunda 2013 yılında tekrar Türk bayrağını dalgalandırarak sezon yarışlarına başladı. Her yarışmacıdan teknesiyle 1000dM yarış ve 1000dM yarış dışı kalifikasyon gerçekleştirmesi koşulu aranıyor. Bu sebeple sezon boyunca farklı yarışlara katılarak bu milleri toplamak gerekiyor. Sezonun ilk yarışı Demi Cle ve Pornichet Select 650’nin ardından kalifikasyonlarını tamamlayan Tolga Pamir MiniTransat 2013’te yine tek Türk yelkenci olarak yerini garantiledi. Ancak yaşadığı büyük kaza programını altüst etti.

TROFE MAP YARIŞINDA

Demi Cle ve Pornichet Select 650 yarışlarını tamamlayarak MiniTransat’a katılmaya hak kazanan tek Türk yelkenci Tolga Pamir, 13 Haziran tarihinde Fransa’nın kuzeybatısında yeralan Douarnenez şehrinden 220dM’lik Trofe MAP yarışı için start aldı. Bu zor yarışta sert hava ve deniz koşulları sonrası gerçekleştirdiği hatalı manevralar sonrası varışa 11dM kala kayalara oturdu. Kayalarla dalgalar arasında can savaşı veren Pamir, sağ salim çıktığı kayalıklardan Fransız Deniz Kuvvetleri’nin helikopteri tarafından alınarak bölgedeki hastaneye götürüldü. Bu kazayı hasar almadan atlatan Pamir’in teknesi tamamen hasar alarak karaya vurdu. Kullanılamaz hale gelen teknesinin önümüzdeki günlerde bulunduğu bölgeden kurtarılması için hava durumunun düzelmesi bekleniyor.

PAMİR MİNİTRANSAT 2013
YARIŞINA DEVAM DİYOR

MiniTransat 2013 katılımı için kısa sürede kalifikasyonlarını tamamlamak üzere kolları sıvadığını ifade eden Tolga Pamir, “Sezon içerisinde pek çok yarışta yer almak, antrenmanlı olmanın yanında riskleri de artırıyor. Özellikle İngiliz kıyısı parkurları. Trofe MAP’de bu yarışlardan biriydi. 4. defa katıldığım bu yarışta bu tip bir kaza yaşayacağımı düşünmüyordum. Böyle bir kaza atlatan ilk denizci değilim. Son da olmayacağıma eminim. Açık Deniz Solo yarışçılığı yanında bu tip riskleri taşıyor. Ancak hedefte ilerlemek üzere çalışmalara devam edeceğim”, şeklinde konuştu.

MiniTransat yarışında KAYA Ropes ile ikinci defa tek Türk sporcu olarak bayrağı dalgalandıracak Pamir’in hazırlıklarını www.kayaropes.com adresinden takip edebilirisiniz.

MiniTransat yarışı hakkında bilgi almak için; www.minitransat.fr ‘yi tıklayınız.

Fotoğraflar:

Christophe Breschi/Ricochets17

KERYS – Gildas HEMON

 

 

 

2012-2013  © Copyright RotaDeniz. Her hakkı saklıdır.