Makaleler

ARC 2012 - Atlantik Yelken Yarışı

 

ARC (Atlantic Race for Crusiers) yelkenciliğe gönül vermiş herkesin bir gün yapacağım dediği ve çok önemli Atlantik Okyanus'unu geçme tecrübesi kazanacağı bir yarış. Bu yıl 230 dan fazla yelkenli 1300 yelkenci Atlantiği 27. kez geçmek için birbirleriyle yarışıyorlar.

 

İlk kez 1987 yılında Jimmy Cornell tarafından düzenlenen yarış, Kanarya Adalarında Las Palmas limanından 25 Kasım'da başlar ve Amerika kıtasında, Bahamaların aşağısında Sanit Lucia'da Rodney koyunda biter. Ortalama bir yelkenli yaklaşık 2800 deniz mili olan bu mesafeyi 3 haftaya yakın bir sürede alır. Dünya ticaret rüzgarlarının üzerinde olan bu rota, hem keyifli hem de so derece macera içeren bir yolculuk sunar.

Yarıştaki tek Türk Bayraklı yelkenli ise "7 Seas Sailing School" adına yarışıyor ve ismi "soulmate". Web sayfaları http://www.7seassailingschool.com/    

 

ARC Yarışlarının rotası:

 

ARC yarışlarının en önemli özelliğinin tüm yelken severler tarafından yapılabilmesi olduğunu düşünüyorum. Ailece bile yapabileceğiniz standartda bir yarış olduğundan güvenlik önlemleri de en üst seviyede alınmış. Yani tek başınıza okanusu geçiyorum gibi bir şey değil. Her teknede bulunması gereken minimum güvenlik ve haberleşme ekipmanları belirlenmiş. Yarış öncesi bir ekip gelip tek tek her tekneyi kontrol ediyor. Güvenlik standartı ISAF (International Sailing Federation - Uluslararası Yelkencilik Federasyonu) tarafından belirlenmiş.

Teknede bulunması gerekenler (özet olarak):

- Okyanus tipi can salı  (üzeri kapalı son derece sağlam can sallarıdır. İçinde uzun bir süre yetecek yiyecek bulunur)

- EPIRP cihazı (en önemli ekipmanlardan biridir, bilgi için EPIRB Nedir? adlı makaleye bakın)

- AIS cihazı (teknelerin yerlerini belirlemek için kullanılır, bilgi için AIS Nedir? adlı makaleye bakın)

- MOB ekipmanı (Denize bir kişi düştüğünde kurtarmak için kullanılan ekipmanlar, bilgi için Denize düşen kişinin sudan alınması  adlı makaleye bakın)

- Tüm kişlerde kendiliğinden şişebilen can yelekleri

- Teknede boydan boya döşenmiş,  mürettabatın kendini (can yeleklerinden) bağlayabilecekleri denize düşmeyi önleyen düzenek.

Yarıştan bazı fotoğraflar:

 

{SCOpenGraph description=ARC 2012 - Atlantik Yelken Yarışı}

 

 

2012-2013  © Copyright RotaDeniz. Her hakkı saklıdır.