RotaDeniz domain ismi 29.Nisan.2012 tarihinde kayıt ettirilmiştir. Sitenin açılması ve içerik oluşturma çalışmaları Eylül 2012 tarihinden sonra hız kazanmıştır. Yeni kurulmuş bir site olmamıza rağmen, kısa sürede önemli ölçüde ziyaretçi almaya başladık.

6 ay gibi bir süre içinde PageRank-3 seviyesine ulaşmayı başardık. Günde ortalama 100-150, ayda ise en az 3000-4500 değişik IP adresinden bağlantı sağlanmaktadır. Aktif kullanıcı sayısı ise bundan daha fazladır.

Alexia Rank olarak Türkiye'de 30bin dünyada ise 1.7M sitenin istatistiklerinden daha iyi bir performans gösteriyoruz. Sadece denizcilik ve yelken üzerine Türkçe içerik yaparak bu sonuçlara ulaşmayı 1 yıl içinde siz değerli deniz dostları sayesinde başardık.

Sağda "Ziyaretçi İstatistikleri" adlı tabloda 1 Ocak 2013'den bu yana RotaDeniz'i ziyaret eden kullanıcıların istatistiğini görebilirsiniz. Bu istatistik, sunucu makine üzerinde çalışan www.codegravity.com adlı firmanın ürettiği bir web istatistik programının otomatik çıktısıdır. Tablonun aşağısında görünen rakamlar ise her bir IP adresinden yapılan bağlantıları göstermektedir. IP adresi değişmediği sürece dolayısıyla aynı IP adresinden birden fazla bağlantı olduğunda bu tablodaki sayılara yansımamaktadır. Özellikle şirketler üzerinden bağlanıldığında birden fazla kullanıcı tek bir bağlantı olarak algılanmaktadır. Bir çok ev ve işyerinde de en azından gün içi IP değişikliği olmamaktadır. Bu tür olumsuzlukların yanında kullanılan bu program, gerçek kullanım oranlarını en yakın şekilde ifade eden programlardan biridir. Bir çok sitede kullanılan istatistik uygulamaları, sunucu makinelerinin tampon belleklerinin büyük tutulması sonucunda yüzlerce kat daha fazla kullanıcıyı aktif göstermektedir, bu da gerçekte sitenin istatistiksel bilgilerini yanıltmaktadır. 2012 yılında bir süre bu tür verileri gösteren standart yazılım uygulamalarını kullansak da 2012 yılının sonunda daha doğru sonuç verdiğini düşündüğümüz programı satın aldık ve yıl başı itibari ile çalıştırmaya başladık.

İstatistikler neden önemli?

İstatistikler, içeriklerin hangi ölçüde ziyaret edildiğini, dolayısıyla harcanan emeğin sonuçlarının ne olduğunu RotaDeniz ekibine gösteriyor. Ayrıca RotaDeniz'le işbirliği yapmaya karar veren, ilan vermek isteyen şirketler için de karar vermeye yarayan bir kılavuz olacağını düşünüyoruz.

İstatistikleri neden ana sayfada yayınlamıyoruz?

RotaDenizi ziyaret eden deniz severlerin odak noktasının içerikler olması gerektiğini düşünüyoruz. Sayfanın bir kısmını istatistiklerle kaplamak yerine, bu tür bilgileri "Bilgi" menüsü altında toplamayı daha uygun gördük. Bu şekilde hem bilgi hem de görüntü kirliliği yaratmamış oluyoruz.

 

 

2012-2013  © Copyright RotaDeniz. Her hakkı saklıdır.