Sözlük

Sözlükten arama yapın...
Başlar İçerir Tam sözcük
Terim Açıklama
aborda olmak

(İng. along side) Bir teknenin diğer bir tekneye veya bir iskeleye tamamen bordasını vererek yanaşmasıdır. 

akuva

(İng. awash) Batmış ama bir kısmı su yüznde görünen tekne tenkazı veya sığlık kara parçası.

alabora olmak

(İng. capsize) Bir teknenin denizde ters dönmesine alabora olmak denir. Teknenin alabora olması batması anlamına gelmez, özellikle küçük yelkenliler alabora olduklarında tekrar düzeltilerek yola devam edilebilinir. Daha büyük, kamaralı teknelerde alabora batmaya yol açan ciddi bir tehlikedir.

alarga

(İng. offing) İtalyanca kökenlidir ve açıkta anlamındadır. Bir teknenin alarga olması bazı tehlikelerden dolayı fazla yanaşmaması anlamına da gelir. Türkiye'de alarga denilince çoğu zaman koyun ortasına (açığına) demir atmak anlaşılır. Uluslararası termolojide bizim alarga şeklinde attığımız demirlemeye sadece demirleme (İng. anchoring) denir. Türkiye'de demir atıp kıçtan bağlama genellikle demirleme olarak kullanılır, bunun geleneksel adı "Akdeniz stili" (İng. Mediterian style) bağlamadır.

 

aleasta tramola

(İng. tacking ready) Yelkenli bir teknede rüzgar üzerine kontra değiştirmeden, teknedeki tayfaların hazırlanması için dümenci tarafından verilen komuttur. Bu komutu alan diğer tayfalar "aleasta" (İng. ready) diyerek cevap verirler. Bundan sonra dümenci tramola komutunu verir.

 

alesta

(İng. ready) Bir işin yapılmasına başlamadan önce hazır ol komutudur. Aynı zamanda hazırım anlamına da gelir. Örneğin dğmenci "alesta tramola" dediğinde tüm tayfalar hazırlıklarını yaparlar ve hazır olan "alesta" diye hazır olduğunu belirtir.

alt yaka

(İng. foot) Yelkenin alt yakasıdır, yani bumbaya değdiyi yakadır. Altabaşo veya abaşo da denir.

Şekil için bakınız "yelken kısımları"

 

alt yaka gergisi

(İng. outhaul) Yelkenin alt yakasını germek veya gevşetmek için kullanılır. Camadan attıktan sonra veya ileri yelkencilikte elkene tor vermek için kullanılır.

anele

(İng. ring) Bir yere tutturulmuş demir halka; örneğin yelkenin bağlantı yerlerindeki halkalar.

arma

(İng. rig) Yelkenli teknelerde direk ve yelkenlerle ilgili tüm donanımı anlatan terim. Arma yapısına göre yelkenlinin tipi tanımlanır, örneğin slup, kotra, keç vb.

arma

(İng. rig) Teknenin direk ve yelkenlerinin oluşturğu düzeneğe verilen ad. Arma aynı zamanda yelkenli teknenin tipini de belirler, örneğin keç, slop vb.

arya

(İng.  haul to down) Mandar yardımıyla yukarı basılmış yelkenlerin aşağıya indirilmesi, arya etmek.

avara

(İng. shove off) Teknenin yanaştığı (aborda) olduğu yerden ayrılması.

ayı bacağı

(İng. wing to wing) Rüzgarı pupadan alarak yaptığımız seyirlerde ana yelkenin ve flok yelkenin iki ayrı tarfa doğru açılarak kullanılan yelken düzeneği. Bir yelkenin sancak diğerinin iskelede olması, pupadan gelen rüzgarı maksimum düzeyde kullanmamızı sağlar. Çok dengeli bir yelken seyri değildir.

baba

(İng. bollard) İskele veya limanlarda tekneleri bağlamak için metal veya ahşaptan yapılan, genllikle matar veya T harfine benzeyen kısa sutunlar. Tekneden atılan halatlar babalara geçirilerek tekneler sabitlenir.

 

2012-2013  © Copyright RotaDeniz. Her hakkı saklıdır.