Püf Noktası

Diğer tekneyi takip ederken dikkat...

Denizler çarpışmak için çok büyük gözükebilir, dikkali olursanız öyledir de. Ama denizde çarpışmanın dışında başınıza gelebilecek bir sıkıntı daha var! Balık oltaları...

 

 

Bir çok tekne denizde seyir yaparken arkalarından kalın misinalı oltalar atarlar. Bazen bu oltalar başınıza bela olabilir özellikle öndeki tekneyi yakın seyretmek zorunda kalırsanız. Koskoca denizde neden arkasından takip edeyim diyebilirsiniz ama bazen durum çok farklı olabiliyor.

Girintili çıkıntılı küçük adalardan da oluşan Türkiye sahillerinde bu tür olaylar duyuyoruz. Örneğin Göcek'deki boğazda, Bodrum Karaada arasında veya Marmaris koyundaki boğazda. Açıktayken atılan oltalar boğazlara veya dar alanlara yaklaşınca maalesef toplanmıyor, "rasgele"ye devam ediliyor. Teknenin arkasından atılan misinada bir güzel pervanenize dolanıveriyor. Bazı pervanelerin halat veya misinaları kesme özelliği olsa da herzaman işe yaramayabilir, bir kez dolandımı ciddi tadınız kaçar. Pervaneye bir cisim dolanırsa nasıl çıkarabileceğinizi Pervaneye halat, misina veya ağ dolanması adlı makaleyi okuyabilirsiniz.

Uzak durmanız gereken tekneler de (genelleme yapmayı pek sevmem ama) genellikle günü birlik gezi veya mavi tur tekneleridir.

Benden uyarması, aklınızın bir köşesine yazmakta yarar var.

{SCOpenGraph description=Denizler çarpışmak için çok büyük gözükebilir, dikkali olursanız öyledir de}

 

2012-2013  © Copyright RotaDeniz. Her hakkı saklıdır.